Zbohom skládkam, elektronika budúcnosti sa zničí sama

(18.08.2013; www.aktuality.sk; 20.00, s. ‑; Aktuality.sk, jd)

Tím amerických vedcov pracuje na vytvorení prístrojov, ktoré by nemali zaťažovať prírodu. Rozložia sa napríklad vo vode. Ozývajú sa aj hlasy kritikov. Tí tvrdia, že znečistenie prírody sa preceňuje.

Zbohom skládkam
Výskumníci sa rozhodli dať zbohom množstvu toxického elektronického odpadu na skládkach. Navrhujú súčiastky, ktoré sa kompletne rozložia hneď, ako prístroj doslúži. Samodeštrukčná elektronika by mala zmeniť nielen prístup k spotrebnej elektronike, ale aj k medicíne a zbrojnému priemyslu. Proces ekologického zničenia bude programovateľný a bude možné ho ovládať.

Rýchlo zastarávajú
O elektronických prístrojoch je známe, že sa pomerne rýchlo stávajú zastaranými. Okrem toho ich cena neustále klesá. Tak sa napríklad počítače či mobilné telefóny stávajú dostupnejšie. Keďže je ich viac čoraz viac medzi ľuďmi, po tom keď doslúžia svojmu účelu, hromadia sa na skládkach. Podľa dostupných informácii tam len v roku 2010 skončilo až 150 miliónov použitých mobilných telefónov.

Rozpadnú sa vo vode
Vedci z Univerzity v Illinois skúmajú, ako skonštruovať elektroniku, ktorá by sa kompletne rozpadla vo vode. “Nechcem konkretizovať časový plán, ale môžem povedať, že sme už ďaleko od miesta, kde sme boli ešte pred niekoľkými mesiacmi,” hovorí americký vedec profesor materiálových vied John Rogers. Ten vedie tím vedcov a biomedicínskych inžinierov z celej krajiny, ktorí sa podieľajú na vývoji týchto vynálezov.

V zdravotníctve aj v armáde
“Predstavte si, že niečo vložíte do srdca. To bije a vy ste schopný generovať energiu z tohto pohybu,” ozrejmuje prevratnosť výskumu Rogers. Aj americká armáda si dala ambiciózny cieľ, vytvoriť dočasnú elektroniku pre národnú obranu. Program nesie názov DARPA. Podrobnosti sú utajené, ale americké médiá hovoria o prieskumných a komunikačných zariadeniach, ktoré by sa mali rozložiť akonáhle dokončia úlohu. Rogers poznamenal, že sa mu už podarilo navrhnúť 64‑pixelový digitálny fotoaparát, ktorý by mal fungovať práve na tomto princípe.

Rozpustný čip
Podľa vedcov výskum napreduje rýchlo a predbežné verzie ľahko rozložiteľných elektronických prístrojov by mala byť k dispozícii už v najbližších rokoch. Za sebou už majú testy na zvieratách, ktoré majú implantované zariadenia, ktoré sa nemusia spoliehať na externý zdroj energie. Tiež sa im podarilo vyvinúť čip, ktorý je vytlačený na tenkej vrstve hodvábu a pri kontakte z vodou sa rýchlo rozpúšťa. Ekológovia si od výskumu očakávajú zníženie množstva toxického odpadu na skládkach.

Sú obavy ekológov prehnané?
“Nepotrebujete, aby váš mobilný telefón vydržal 25 alebo 50 rokov,” upozorňuje Rogers, ktorý stojí za projektom Born to die. Podľa neho je hlavným cieľom vytvoriť zariadenie, ktoré fyzicky zmizne v priebehu času z podmienkou, že bude tento proces možné kontrolovať. Podľa Washington Post je snaha vedcov chválihodná. Noviny zároveň poznamenávajú, že obavy z elektronického odpadu sú často prehnané, pretože množstvo olova z elektronických zariadení, ktoré sa uvoľňujú do podzemných vôd je zanedbateľné.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Partneri Nadácie KOSIT

Novinky

Výhercovia celoročnej súťaže v zbere papiera 2015/2016

V školskom roku 2015/2016 prebiehala veľká súťaž v zbere papiera pre materské, základné a stredné školy z Košíc. Srdečne gratulujeme všetkým výhercom! Výhercovia – mesto Košice V kategórii Celkové množstvo vyzbieraného papiera na školu 1. miesto: Základná škola M. Lechkého, …

Viac

Firemný deň dobrovoľníctva spojil Nadáciu KOSIT, KOSIT a.s., košické materské školy aj rodičov.

Nadácia KOSIT spoločne s KOSIT-om pripravili pre materské školy súťaž „KOSIŤÁCI V AKCII“,  ktorá významne rozšírila zoznam aktivít v rámci bohatej firemnej spoločenskej zodpovednosti. Do súťaže zaslalo svoj projekt na obnovu 15-sť predškolských zariadení. Súťažilo sa o najviac facebookových „lajkov“ ale rozhodovalo aj …

Viac